Návrat na úvodní stránku
::: poslední aktualizace :::12.5.2024 ::: switch to English version
Úvodní stránka O sdružení Projekty Akce Fotky Rozcestník Cesta k nám Podpora
Horní mlýn
Křtiny 37
679 05 Křtiny
ICO: 26584026
hornimlyn@hornimlyn.cz
+420 737382258

Chci zasílat novinky a pozvánky (nefunguje)
Knihovna Horního mlýna (nefunguje)

Horní mlýn je skrz zastřešující organizace Křtinské spolky z.s. členem Místní akční skupiny MAS - Moravský kras

MAS - Moravský kras

Horní mlýn je členem Sdružení hliněného stavitelství

Sdružení hliněného stavitelství

Podporovali nás

Logo Nadace Veronica   Logo Správy CHKO Moravský Kras

Facebook HM  

xxx

Život na mlýně

Ve mlýně bydlí jedna rodina a na určitou či neurčitou dobu další lidé. Řadu akcí sami organizujeme a mlýn též poskytujeme za práci či levný příspěvek na víkendové i delší akce. Naší snahou je postupně mlýn upravit pěkným a přírodě šetrným způsobem. Kromě dvou soukromých bytů jsou ve mlýně velké prostory vhodné pro nejrůznější akce. Prostory pro akce jsou použitelné pouze v letní sezóně, protože v nich není instalováno topení. Veškerý provoz domu se snažíme zorganizovat tak, aby byl šetrný k životnímu prostředí. Třídíme odpad, vodu ohříváme solárními kolektory, topíme dřevem z okolních lesů, právě budujeme kořenovou čistírnu odpadních vod a používáme kompostovací záchody. Na zahradě pěstujeme zeleninu a ovoce pro vlastní potřebu a částečně i pro akce, bez použití chemikálií.

Na začátku roku 2002 jsme společně založili občanské sdružení Horní mlýn. Později se k nám přidalo několik přátel. Pod hlavičkou sdružení tedy tu a tam pořádáme nejrůznější akce - semináře, workshopy, přednášky, tábory. Cílem těchto akcí je vlastní vzdělání a smysluplné naplnění volného času, ale také snaha inspirovat další lidi k životnímu stylu šetrnejšímu k přírodě. Chcete-li, přečtěte si naše stanovy.

Co se nám povedlo

Kdo že to tedy je "Horní mlýn"?


Dalších 15 rodin s námi sdílí potraviny v mlýnové biospižírně (upřednostňujeme české a evropské hlavně nebalané potraviny většinou v kvalitě BIO) více tady:

Biospižírna.:: Spoluorganizujeme bezpeněžní výměnný systém (na obci to funguje postaru, toto je spíše v Brně): :: Místní měna - LETS. Vznikl u nás první český carsharing - družstvo sdílící auta - teď také v Brně: Sdílení aut - carsharing. ::


Horní Mlýn stojí v lesnatém údolí na okraji obce Křtiny, která je známá svým obrovským poutním kostelem v barokním stylu od architekta Santiniho. Mlýn najdete pod koupalištěm, které v případě hezkého počasí určitě rádi využijete, je v blízkosti místní pily. Je to velká budova o třech patrech a jedné podkrovní hale, uprostřed poměrně rozlehlé zahrady. Většinu budovy i pater tvoří prázdné mlýnice s jednoduchými prkennými stropy a příkrými schodišti.

Ze zázemí jsou k dizpozici studená pitná voda z kohoutku, užitková voda v zahradní pumpě, letní zahradní sprcha, 2 kompostovací záchody, 1 suchý záchod, 2 nočníky.

Prostředí je velmi příjemné, v blízkosti lesa. Na zahradě je pískoviště, dětské minihřiště, novinkou je mechanický kolotoč a jezírko pro obojživelníky, kde nedoporučujeme dětem plavat. V zahradě jsou 3 kočky.

online :: Jste . návštěvník těchto stránek

Katka Jelínková - pochází z Moravského krasu, provázela ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. Vystudovala ochranu životního prostředí v Olomouci, kde se zapojila do aktivit Hnutí DUHA. Diplomovou práci zasvětila tisům v Moravském krasu, zjišťovala životaschopnost jejich zdejší populace. Je spoluautorkou praktické příručky o tisu a ochraně tisových populací v ČR. Její ilustrace se objevily v několika časopisech - Sedmá generace, Dialog, Veronika, Literární noviny a na obalech dvou knížek. Malé výstavy kreseb měla v Šumperku a v Brně. Založila klub ekologicky smýšlejících maminek „Pomněnka“, v jeho rámci ve mlýně připravovala letní tábory pro rodiče a děti. Propagovala nošení dětí v šátku a je autorkou kreslených návodů, jak šátky vázat. Vychovává tři děti.

Petr "Gao" Jelínek - vystudoval lesnictví na Mendelově univerzitě, kde také obdržel doktorát z ekologie. Na lesnické fakultě učí ochranu přírody a tropické lesnictví. Od mala se angažuje v nevládním sektoru, jako embryo se účastnil demostrací proti invazi sovětských vojáků. Později se zapojil do práce s mládeží, po revoluci do skautu. Odtud byl krůček k práci ochranářské. Jako civilní aktivista bránil tropické pralesy v kampani Hnutí DUHA, což se nepovedlo. Později se zapojil do lesního programu. Pomáhal několika místním ekologickým organizacím a zrodu lesnické certifikace FSC v ČR. Pod hlavičkou univerzity a OSN se zapojil do několika programů v tropech, jako dobrovolník pracoval v Ladakh Project v severní Indii. Ve správních řízeních se snaží zastavit drobné projekty likvidující zbytky rozmanité přírody na Moravě. V roce 2001 se stal mlynářem, ale nemele. Spoluorganizuje aktivity o.s. Horní mlýn a vychovává tři děti.