Návrat na úvodní stránku
::: poslední aktualizace :::18.6.2021 ::: switch to English version
Úvodní stránka O sdružení Projekty Akce Fotky Rozcestník Cesta k nám Podpora
Horní mlýn
Křtiny 37
679 05 Křtiny
ICO: 26584026
hornimlyn@hornimlyn.cz
+420 516 439 233

Chci zasílat novinky a pozvánky
Knihovna Horního mlýna

Horní mlýn je členem Místní akční skupiny MAS - Moravský kras

MAS - Moravský kras

Horní mlýn je členem Sdružení hliněného stavitelství

Sdružení hliněného stavitelství

Podporují nás

Logo Nadace Veronica   Logo Správy CHKO Moravský Kras

Reklama

Facebook HM   Taky nakupujete v Bioobchodu?

xxx

Život na mlýně

Ve mlýně bydlí jedna rodina a na určitou či neurčitou dobu další lidé. Řadu akcí sami organizujeme a mlýn též poskytujeme za práci či levný příspěvek na víkendové i delší akce. Naší snahou je postupně mlýn upravit pěkným a přírodě šetrným způsobem. Kromě dvou soukromých bytů jsou ve mlýně velké prostory vhodné pro nejrůznější akce. Prostory pro akce jsou použitelné pouze v letní sezóně, protože v nich není instalováno topení. Veškerý provoz domu se snažíme zorganizovat tak, aby byl šetrný k životnímu prostředí. Třídíme odpad, vodu ohříváme solárními kolektory, topíme dřevem z okolních lesů, právě budujeme kořenovou čistírnu odpadních vod a používáme kompostovací záchody. Na zahradě pěstujeme zeleninu a ovoce pro vlastní potřebu a částečně i pro akce, bez použití chemikálií.

Na začátku roku 2002 jsme společně založili občanské sdružení Horní mlýn. Později se k nám přidalo několik přátel. Pod hlavičkou sdružení tedy tu a tam pořádáme nejrůznější akce - semináře, workshopy, přednášky, tábory. Cílem těchto akcí je vlastní vzdělání a smysluplné naplnění volného času, ale také snaha inspirovat další lidi k životnímu stylu šetrnejšímu k přírodě. Chcete-li, přečtěte si naše stanovy.

Co se nám povedlo

Kdo že to tedy je "Horní mlýn"?


Dalších 15 rodin s námi sdílí potraviny v mlýnové biospižírně (upřednostňujeme české a evropské hlavně nebalané potraviny většinou v kvalitě BIO) více tady:

Biospižírna.:: Spoluorganizujeme bezpeněžní výměnný systém (na obci to funguje postaru, toto je spíše v Brně): :: Místní měna - LETS. Vznikl u nás první český carsharing - družstvo sdílící auta - teď také v Brně: Sdílení aut - carsharing. ::


Horní Mlýn stojí v lesnatém údolí na okraji obce Křtiny, která je známá svým obrovským poutním kostelem v barokním stylu od architekta Santiniho. Mlýn najdete pod koupalištěm, které v případě hezkého počasí určitě rádi využijete, je v blízkosti místní pily. Je to velká budova o třech patrech a jedné podkrovní hale, uprostřed poměrně rozlehlé zahrady. Většinu budovy i pater tvoří prázdné mlýnice s jednoduchými prkennými stropy a příkrými schodišti.

Ze zázemí jsou k dizpozici studená pitná voda z kohoutku, užitková voda v zahradní pumpě, letní zahradní sprcha, 2 kompostovací záchody, 1 suchý záchod, 2 nočníky.

Prostředí je velmi příjemné, v blízkosti lesa. Na zahradě je pískoviště, dětské minihřiště, novinkou je mechanický kolotoč a jezírko pro obojživelníky, kde nedoporučujeme dětem plavat. V zahradě jsou 3 kočky.

online :: Jste . návštěvník těchto stránek

Katka Jelínková - pochází z Moravského krasu, provázela ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. Vystudovala ochranu životního prostředí v Olomouci, kde se zapojila do aktivit Hnutí DUHA. Diplomovou práci zasvětila tisům v Moravském krasu, zjišťovala životaschopnost jejich zdejší populace. Je spoluautorkou praktické příručky o tisu a ochraně tisových populací v ČR. Její ilustrace se objevily v několika časopisech - Sedmá generace, Dialog, Veronika, Literární noviny a na obalech dvou knížek. Malé výstavy kreseb měla v Šumperku a v Brně. Založila klub ekologicky smýšlejících maminek „Pomněnka“, v jeho rámci ve mlýně připravovala letní tábory pro rodiče a děti. Propagovala nošení dětí v šátku a je autorkou kreslených návodů, jak šátky vázat. Vychovává tři děti.

Petr "Gao" Jelínek - vystudoval lesnictví na Mendelově univerzitě, kde také obdržel doktorát z ekologie. Na lesnické fakultě učí ochranu přírody a tropické lesnictví. Od mala se angažuje v nevládním sektoru, jako embryo se účastnil demostrací proti invazi sovětských vojáků. Později se zapojil do práce s mládeží, po revoluci do skautu. Odtud byl krůček k práci ochranářské. Jako civilní aktivista bránil tropické pralesy v kampani Hnutí DUHA, což se nepovedlo. Později se zapojil do lesního programu. Pomáhal několika místním ekologickým organizacím a zrodu lesnické certifikace FSC v ČR. Pod hlavičkou univerzity a OSN se zapojil do několika programů v tropech, jako dobrovolník pracoval v Ladakh Project v severní Indii. Ve správních řízeních se snaží zastavit drobné projekty likvidující zbytky rozmanité přírody na Moravě. V roce 2001 se stal mlynářem, ale nemele. Spoluorganizuje aktivity o.s. Horní mlýn a vychovává tři děti.