Návrat na úvodní stránku
::: poslední aktualizace :::12.5.2024 ::: switch to English version
Úvodní stránka O sdružení Projekty Akce Fotky Rozcestník Cesta k nám Podpora
Horní mlýn
Křtiny 37
679 05 Křtiny
ICO: 26584026
hornimlyn@hornimlyn.cz
+420 737382258

Chci zasílat novinky a pozvánky (nefunguje)
Knihovna Horního mlýna (nefunguje)

Horní mlýn je skrz zastřešující organizace Křtinské spolky z.s. členem Místní akční skupiny MAS - Moravský kras

MAS - Moravský kras

Horní mlýn je členem Sdružení hliněného stavitelství

Sdružení hliněného stavitelství

Podporovali nás

Logo Nadace Veronica   Logo Správy CHKO Moravský Kras

Facebook HM  

xxx

Lesy okolí Křtin skrývají řadu vzácných rostlinných druhů, mezi nimi i orchideje, lilie, sněženky a bledule.

Tentokrát půjdeme v červnu k Macoše, v sobotu 18.6. autobus 8.49 ze Křtin (z Brna v 8.15 bus č. 201 ze Staré osady), akce je plánována na 2,5 hodiny, protože na ni navazuje pomoc lesu Lesoochranářské skupiny LOS. Projdeme Vilémovickými stráněmi, kde se pasou ovce, pak kolem Macochy na místa s lesními orchidejemi a liliemi, výlet skončí v Pustém žlebu s vzácnými lesními podhorskými druhy rostlin, dále můžete volit program individuálně - navštívit jeskyně, expozici nového Domu přírody nebo pomoci s ochranou listnatého lesa Hnutí DUHA. Autobus zpět do Vilémovic a Křtin jede v 14.54, 16.54, přes Skalní mlýn a Blansko v 15.15.

Výlety na bledule.

Tyto druhy se váží nikoli na umělé lesy a holoseče, které jejich pěstování doprovázejí, ale na přírodě blízké lesy. Takové lesy najdeme například u lesníka Ševčíka u Ochoze. Rovněž na některých místech ŠLP Křtiny.

Fotky z lesa lesníka Ševčíka

Fotky ze sázení u Ochoze

Kam že to půjdeme?

Pojedeme kousek od Křtin do místa známém jako "Mokřad pod Tipečkem". Zde už sice bledule prakticky nerostou, až na posledních asi 5 trsů, v blízkém lese však ano. Tady budeme moci obdivovat několik set rozkvetlých rostlin kolem vysychajícího toku vtékajícího do Rudického propadání. I když je část lokality zničena výsadbou smrkové monokultury, kde prakticky nic neroste, většina lokality je v olšinách zachována. Jedná se tak o nejbližší lokalitu bleduli v blízkosti Brna a měli bychom ji tedy chránit, opěvovat a hýčkat.

Kde se potkáme?

Do Křtin jezdí autobus 201 ze Staré osady každou hodinu. V sobotu k máme sraz u busu, co jede z Brna - Staré Osady 13.16, vystupuje se na zastávce Jedovnice - pila. My křtinští se připojíme do autobusu z Brna v obci Křtiny v 13.50. Odtud půjdeme asi půl kilometru loukami a lesem k bledulím. Povídání o bledulích i jiných jarních druzích rostlin bude neúnavně kromě štěbetání ptactva provázet celý výlet. Zpět lze jet autobusem v 16.05, 17.05, 18.05.

Akci organizuje Gao.

online :: Jste . návštěvník těchto stránek